הכרת ציוד הצלילה החופשית
בכדי להרגיש בנוח בזמן צלילה חופשית, חשוב להכיר את הציוד בו אנו משתמשים ואת הדרך הנכונה להשתמש בו. מאמר זה יסקור את הציוד הבסיסי הנחוץ לצלילה חופשית, מטרתו ואת אופן השימוש בו.
שנורקל
השנורקל (קנה) הינו צינור חלול עשוי גומי, סיליקון או פלסטיק ומשמש כהארכה של קנה הנשימה. השנורקל מאפשר לנו לנשום בחופשיות בזמן שפנינו נמצאות בתוך המים. הפיה של השנורקל מוכנסת לתוך הפה בזמן שהקצה העליון נמצא מחוץ לפני המים, הצינור עצמו מחובר לרצועת המסיכה בעזרת תופסן או גומיה בצורת '8'. לצלילה חופשית מומלץ להשתמש בשנורקל שעשוי מגומי או מסיליקון גמיש במיוחד - שנורקל כזה ניתן לקפל בקלות ולהחזיק בכף היד בזמן הצלילה וכך למזער את ההתנגדות למים. לעיתים מים חודרים לגוף השנורקל, כדי לרוקן את המים מהשנורקל על הצולל לנשוף בחוזקה מפיו - פעולה זו דוחפת את המים בצינור כלפי מעלה ומותירה אותו נקי ממים.
מסיכה
המסיכה מאפשרת לצולל החופשי לראות בבירור את סביבתו התת מימית על ידי יצירת חלל אויר בין עיניו והמים. מסיכה לצלילה חופשית מוכרחה להיות בעלת חלל אף בכדי שניתן יהיה להשוות לחצים בחלל המסיכה. מסיכת נפח נמוך מומלצת לצלילה חופשית מכיוון שיש צורך בפחות אויר בכדי להשוות את הלחצים במסיכה כזו. ניתן להבדיל בין מסיכת נפח נמוך למסיכות אחרות על ידי המרחק בין חלל האף והעדשות - ככל שנפח המסיכה נמוך יותר כך נמצא קצה חלל האף רחוק יותר מעדשות המסיכה. לעיתים מים חודרים לתוך המסיכה, בכדי לרוקן את המים מבלי להוריד את המסיכה, על הצולל ללחוץ בחוזקה על החלק העליון של מסגרת המסיכה בעזרת שתי אצבעות ולנשוף בחוזקה מהאף תוך כדי מבט כלפי מעלה.
סנפירים
הסנפירים מהווים הארכה של רגלי הצולל החופשי. סנפירים לצלילה חופשית בכלליות ארוכים וקשים יותר מסנפירי שחייה או סנפירי צלילה על מנת לדחוף מים ביעילות רבה יותר. סנפירי צלילה חופשית עשוים מפולימר (פלסטיק), פיברגלס או סיבי פחמן. במיוחד כשמתחילים להשתמש בסנפירים ארוכים שרירי הרגליים עלולים להתכווץ מפאת המאמץ הרב הנחוץ בכדי להזיז את הסנפירים במים. כשהשרירים בחלק התחתון של הרגל נתפסים, על הצולל לתפוס את קצה הסנפיר ולמשוך אותו לכיוון החזה, כשנתפסים השרירים באיזור הירך, על הצולל לתפוס את קצה הסנפיר ולמשוך אותו אחורה ולמעלה לכיוון הגב, מתיחות אילו משחררות את השרירים כמעט תמיד.
חגורת משקולות ומשקולות
חגורת המשקולות נושאת את המשקולות הנחוצות בכדי לנגוד את הציפה החיובית של חליפת הצלילה. מקובל לווסת את כמות המשקולות כך שבעומק של 10- מטרים הצולל החופשי נייטרלי (אינו צף ואינו שוקע). על חגורת משקולות לצלילה חופשית להיות עשויה מגומי. חגורות ניילון, אשר נפוצות מאוד בקרב צוללי SCUBA נוטות להסתובב ולזוז על גופו של הצולל החופשי בזמן ההעמקה, דבר אשר על להוביל לאיבוד שיווי משקל וריכוז. חגורות גומי נצמדות לגוף הצולל ואינן זזות בזמן ההעמקה. את חגורת המשקולות לובשים על המותן (ולא על הבטן) כדי לא להגביל את הנשימה.
צלילה חופשית - צפה בווידאו
הכרת ציוד הצלילה החופשית - המשך
חליפת צלילה
חליפת הצלילה מהווה את עורו השני של הצולל החופשי, היא שומרת על חום גופו במים. מומלץ להשתמש בחליפה שעשויה מחומר ניאופרן שנקרא 'Open Cell' לצלילה חופשית (נקראת גם 'חליפה חצי יבשה' - סוג זה של ניאופרן נדבק לעור ומגביל מאד את קצב תחלופת המים בחליפה) ובשני חלקים, מכנס ארוך וז'קט עם סגירת חיתול וכובע (ללא רוכסנים). חליפות צלילה אינן מתאימות לצלילה חופשית מכיוון שתחלופת המים בהן גבוהה יחסית, דבר אשר אינו מזיק כשהגוף נמצא בתנועה מתמדת, כך מתחממים המים בחליפה - אך צולל חופשי משתדל לזוז כמה שפחות בין הצלילות ולכן נחוץ בידוד טוב יותר. רוב יצרני חליפות ה'Open Cell' מציעים חליפה לפי מידה, חליפה כזו מומלצת ביותר.
גרבי צלילה
גרבי הצלילה מקלות על החיכוך בין כף רגלו של הצולל החופשי לבין הנעל (המאד לא נוחה בדרך כלל) של סנפיר הצלילה החופשית. הגרביים גם מונעות התכווצויות שרירים בכף הרגל על ידי שמירת חומה. ידוע כי גריבת גרביים יחד עם הסנפירים גורמת לאיבוד של חלק מהאנרגיה בין כף הרגל לסנפיר, עם זאת אובדן זה אינו משמעותי ורוב הצוללים החופשיים משתמשים בגרביים יחד עם הסנפירים. מומלץ להשתמש בגרביים מ'Open Cell' (סוג של ניאופרן שנצמד לעור ומגביל מאד את מעבר המים בין העור לניאופרן) - דבר שיאפשר לרגל להישאר חמה לזמן ממושך יותר מבלי צורך להזיזה בכדי ליצור חום.
לקוחותינו מספרים
זו הייתה אחת החוויות המדהימות והמענייניות ביותר בחיי, עם המדריך הטוב ביותר בארץ!
מרואן, דאלית אל כרמל
כידוע ההבדל מהרגע הראשון של הקורס (פחדתי מהמים ומהכל...) ועד לרגע הסיום (לרדת לשמונה מטר ולשחות 30 מטרים דינאמי) הוא מדהים בעיני. נהנתי מכל רגע! תודה רבה לכם! ואני אחזור כדי להתאמן לעומק
הילי, תל-אביב
ראשית והכי חשוב, נהנתי מאד! בעיקר מאחר וזה הקורס הראשון שאני עובר בתחום, למדתי המון על הדרך הנכונה להתאמן ולשדרג את עצמי. לפני שהגעתי צללתי עמוק - אך בשיטות לא נכונות. היום, בעומק של 28 מטרים הרגשתי נינוח ואף חשתי צורך להעמיק. קטונתי, תודה רבה.
אדר, חיפה